کارمند کیست


کارمند کیست

برای مطالعه کامل و جامع درباره تعریف کارمند ، تعریف کارگر و تفاوت این دو این لینک را کلیک کنید.


پروفایل الکترونیکی کارمندان
چارت سازمانی
گزارش های دموگرافیک سازمانی
مدیریت عملکرد و جذب و استخدام پرسنل

دموی آنلاین شروع کنید

تعریف کارمند

کارمند کسی است که به صورت پاره وقت یا تمام وقت و یا قراردادی موظف به انجام فعالیت فکری در سیستم اداری شرکت یا سازمانی می باشد. و در ازای فعالیت خود حقوق ثابتی را دریافت می کند.

کارمند براساس ویژگی های خاص به چند بخش مختلف تقسیم می شود:

شما به دنبال وظایف کارمند اداری هستید؟ کلیک کنید

کارمند رسمی

این نوع کارمند شرایط خاص دارد و لذا باید گزینش‌های مربوطه را بگذراند. کارمند در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی نقش دارد و در امور جاری اثرگذار است و در پیشبرد اهداف اداری و دولتی مهم است. کارکنان رسمی از نظر نظام استخدامی مشمول قانون استخدام کشوری و قانون مدیریت خدمات کشوری هستند و از نظر پوشش بیمه‌ای نیز مشمول صندوق بازنشستگی کشوری می‌شوند.

کارمند پیمانی

برای انجام امور تصدی‌گری در سیستم اداری استخدام می‌شوند و از نظر نظام استخدامی مشمول آیین‌نامه استخدام پیمانی و از نظر پوشش تامین‌اجتماعی مشمول صندوق تامین‌اجتماعی هستند.

کارمند قراردادی

گروهی از کارکنان در دستگاه‌های دولتی امور خدماتی و پشتیبانی را در ادارات بر عهده دارند. بر اساس بخشنامه مربوطه، تعداد مشاغل این گروه تعیین شده است که شامل خیاط، رخت‌شوی، آشپز و… می‌شود. کارکنان خدماتی از نظر اداری و استخدامی مشمول قانون کار و از نظر بیمه مشمول قانون تامین‌اجتماعی هستند.

تعریف کارمند

فرق کارمند با کارگر

کارگر به فردی گفته می شود که حرفه و کارش جنبه فنی یا یدی دارد. مانند : دکتر، مهندس، کارگرساده و… همانطور که در این مقاله گفته شد: فردی که کارشان جنبه فکری دارد یا با نوشتن، دفتر و محاسبه و مانند آن سر و کار دارند را کارمند میگوییم. از نظر عرف یک حسابدار ممکن است کارمند باشد ولی از نظر حقوقی و طبق قانون کار کارگر می باشد.

بنابراین بین کارگر و کارمند از نظر معنا و مفهوم کاری تفاوت وجود دارد. از طرفی در پرداخت حقوق و مزایا، بیمه نیز بین این دو گروه تفاوت وجود دارد. در دیدگاه حقوقی نیز رابطه بین کارگر و کارفرما از نظارت تا پرداخت مزد زیر نظر کارفرما انجام می شود.

فرق کارمند با کارگر

در صورتی که شما به دنبال کار می گردید از طریق لینک زیر می توانید آخرین سازمان هایی که در سنجمان فرصت شغلی باز دارند را ببینید و به کارهای مرتبط با توانایی خود درخواست دهید:

فرصت های شغلی

مقاله مرتبط:

شغل چیست؟

#messagemessagemessage^messageتسلیم شما شکست خورد سرور با s a us_ ex (کد s a us_code ) پاسخ داد. برای بهبود این پیام، لطفا با توسعه دهنده این پردازنده فرم تماس بگیرید. بیشتر بدانیدmessage

#messagemessagemessage^messageبه نظر می رسد که ارسال شما موفق بوده است. حتی اگر سرور پاسخ خوب داده باشد، ممکن است ارسال شده پردازش نشود. برای بهبود این پیام، لطفا با توسعه دهنده این پردازنده فرم تماس بگیرید. بیشتر بدانیدmessage

ارسال …

تفاوت قانونی کارمند و کارگر در چیست؟

بیشتر تصورات حاکی از آن است که افراد تفاوت بین کارمند و کارگر را در نوع فعالیت انجام‌شده توسط آن‌ها می‌دانند. به‌عنوان‌مثال در یک کارخانه تولیدی، کسانی که در خط تولید مشغول به کار هستند به دلیل انجام کار صرفاً یدی، کارگر شناخته می‌شوند و افرادی که در بخش اداری همان کارخانه با عنوان مصطلح (پشت‌میزنشین) فعالیت می‌کنند کارمند نامیده می‌شوند!اما به‌راستی تفاوت بین این افراد در چه چیزی است؟قانون چه تفاوتی بین آن‌ها قائل است؟

کارمند کیست؟

کارمند فردیست که به‌صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت به فعالیت در یک شرکت یا سازمان دولتی می­پردازد و حقوق ثابتی در ازای آن دریافت می‌کند.

کارمندان یا مستخدمین دولت بر اساس قانون استخدام کشوری به دو دسته تقسیم می­شوند و تقسیم

بندی آن‌ها از جهت قانون حاکم بر شغلشان اهمیت دارد:

کارمند رسمی:

 مستخدم رسمی کسی است که به‌موجب حکم رسمی برای تصدی یکی از پست‌های سازمانی، ‌وزارتخانه‌ها یا مؤسسات دولتی مشمول قانون استخدام کشوری، استخدام‌شده باشد. کارمندان رسمی، مشمول قانون استخدام کشوری و قانون مدیریت خدمات کشوری هستند و دوره‌ی مشخصی را قبل از قطعی شدن استخدام رسمی، به‌صورت آزمایشی کار می­کنند.

پس از پایان دوره‌ی آزمایشی با احراز شرایط ذیل، استخدام رسمی آن‌ها قطعی خواهد شد:

درصورتی‌که کارمند پس از دوره آزمایشی، شرایط استخدام رسمی را کسب نکند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری، ممکن است به سه روش با وی رفتار شود. یا مهلتی دوساله به او داده می­شود که شرایط لازم احراز گردد، یا به‌صورت کارمند پیمانی شروع به کار می­کند و یا حکم استخدام وی لغو می­شود.

کارمند پیمانی: 

مستخدم پیمانی کسی است که به‌موجب قرارداد به‌طور موقت و برای مدت معین برای کار مشخصی استخدام می‌شود. یکی از دلایل استخدام کارمند به‌صورت پیمانی یا قراردادی این است که ممکن است برای تصدی برخی از پست‌های ‌تخصصی نتوان از مستخدمین رسمی استفاده نمود. ازلحاظ قانونی این کارمندان مشمول آیین‌نامه‌ی استخدام پیمانی هستند. مدت‌زمان کار این نوع کارمندان در پیمان‌نامه‌ی آن‌ها ذکر می­گردد و در صورت استمرار نیاز به آن پست سازمانی، کسب نتایج مطلوب از عملکرد کارمند، رضایت ارباب‌رجوع و ارتقاء تخصصی و علمی کارمند، تمدید خواهد شد.

کارگر کیست؟

در مفهوم حقوقی، کارگر و کارفرما اصطلاحاتی هستند که در حقوق کار استفاده می­شوند. زمانی که یک شخص خصوصی برای شخص خصوصی دیگر (حقیقی یا حقوقی) و نه برای دولت کار می­کند، قوانین مربوط به کارمندان دولت بر روابط آن‌ها حاکم نخواهد بود بلکه تحت شمول قانون کار قرار می­گیرند.

البته لازم به ذکر است که در روابط خصوصی، اصل بر این است که افراد، مفاد و جزییات قراردادشان را خودشان تعیین کنند چراکه قرارداد بر همان اشخاص حاکم خواهد بود. اگر قرار بود در این مورد بر اساس اصل رفتار کنیم هر کارگری می‌توانست با کارفرمای خود قرارداد کار مخصوص منعقد کند و شرایطی را در آن ذکر کنند که مورد تأیید هردوی آن‌هاست.

حال پرسش اینجاست که باوجود نکات گفته‌شده، نگارش و تصویب قانون کار چه ضرورتی داشته است؟ در پاسخ می­توان گفت که طرفین قرارداد کار یعنی کارگر و کارفرما، جایگاه و موقعیت یکسانی ندارند، چه‌بسا کارفرما گزینه‌های بسیاری به‌عنوان کارگر در اختیار داشته باشد اما کارگر صرفاً با تعداد محدودی از کارفرمایان مواجه خواهد بود؛ بنابراین این کار با توجه به مصلحت اجتماعی و حمایت از حقوق کارگران انجام‌گرفته است. به‌عنوان‌مثال قانون کار هرساله مبلغی را به‌عنوان حداقل دستمزد تعیین می­کند تا کارفرمایان خصوصی ملزم به تبعیت از آن باشند.

نتیجه‌گیری

به‌طورکلی حقوق عمومی که روابط دولت و شهروند را تنظیم می­کند، دارای قواعدی آمره و الزام­آور است و افراد نمی‌توانند خلاف آن‌ها با یکدیگر توافق کنند. رابطه‌ی بین قوانین استخدام کشوری و مدیریت خدمات کشوری با کارمندان دولت نیز بدین گونه است. برای مثال کارمندان نمی­توانند با رئیس سازمان خود برای تغییر شرایط احراز صلاحیت جهت استخدام رسمی توافق کنند. یا اینکه قراردادی مبنی بر اینکه دوره‌ی آزمایشی برای یک کارمند برگزار نشود بنویسند!

اما در روابط میان کارگر و کارفرما این‌گونه نیست و تا آنجایی که خواسته‌ی طرفین مخالف صریح قانون نباشد معتبر خواهد بود. به‌عنوان‌مثال کارفرما به‌هیچ‌عنوان نمی­تواند قرارداد کاری منعقد سازد که حداقل مزایای قانونی را برای کارگر در برنگیرد.

اغلب در عرف جامعه دیده می­شود که عموم مردم صرفاً کسی که کار یدی انجام می­دهد را کارگر می­پندارند، این در حالی است که یدی بودن کار معیار قانونی و حقوقی برای تشخیص کارگر نیست.

درنتیجه با توجه به تعاریف و تفاوت‌هایی که اشاره شد، عنوان کارمند، مخصوص مستخدمین دولت و عنوان کارگر مخصوص اشخاصی است که در مقابل دریافت حق السعی، برای کارفرمای خصوصی کار می‌کنند.

دیدگاه شما

برای صرف‌نظر کردن از پاسخ‌گویی اینجا را کلیک نمایید.

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

۲۵ دیدگاه

توضیحات خلاصه و مفیدی بود; ضمن اینکه قانون نگارش رو خیلی خوب رعایت کرده بودید.

نویسنده با استعداد و کار‌بلدی هستید. موفق باشید.

سپاس از حسن نظر شما🙏🌹

من نظرم این است که قانون باید برای همه یکسان باشد و همه باید زیر چتر دولت با حقوق ثابت کارمندی انجام وظیفه نمایند و نباید تبعیضی بین کارمندان رسمی و کارمندان غیر رسمی که همان کارگران بحساب می آیند وجود داشته باشد همه با یه حقوق ثابت کم یا زیاد برای دولت کار کنند .و هیچ تبعیضی بین حقوق این دو قشر وجود داشته باشد که تفاوت دریافتی نهایت بی انصافی و عدالت است .

نظر شما متین است. اما قواعد بخش عمومی و دولتی در بخشهای خصوصی قابل اجرا نیست. البته اینکه یک قانون کار برای تمام کارکنان اعم از دولتی و خصوصی وجود داشته باشه هم ایده جالبیه.🙏😊

متن جالبی بود ممنون

سپاس از حسن نظر شما🙏🌹

فقط می توانم بگویم اختلاف دریافتی کارگروکارمندنشانه عین عدالت است،ضمنا بنظرمی رسد دستانی درکارند که به هرنحوی جلوی جهش تولید گرفته شود ،کمی فکرکنیدبه این نتیجه خواهید رسید

توصیف جامعی از کارمند و کارگر فرموده بودید اما چرا قسمت خصوصی قادر به تامین همان قواعد بخش دولتی نیست با توجه به تمام مزیت هایی که دولت برای اشتغالزایی به مدیران میدهند و سوالی که برای بنده پیش آمده اینست که آیا اتحادیه ای میتواند با توجه به اختیاراتی که دارد و محرز است افرادی را استخدام نماید و با آنها قرارداد ببندد و تمام حقوقی را که نستخدمین دولتی را شامل میشود را در آن برای کارمندان لحاظ کند آیا این قرارداد قانونی است

با سلام. سپاس از حسن نظر شما. همانطور که در متن اشاره شد شرکت‌های خصوصی تحت شمول قانون کار هستند و باید حداقل‌های اعلامی را رعایت کنند اما هیچ مانعی برای اعطای حقوق و مزایای بیشتر از حقوق پایه و مبنا وجود ندارد.

سلام خانم ابوطالبی بنده مهندس برق هستم و در واحدبهره برداری شرکت برق منطقه ای در پ۸ستهای فوق توزیع و انتقال نیرو در حال ارائه عملیات و خدمات بهره برداری می باشم لذا فعلا با سابقه۱۰سال قراردادکارمعین یا پیمانی مشغول هستم و حال وزارت نیرو مجوزی مبنی بر تبدیل وضعیت من به کارگری دائم صادر کرده و من میتونم تبدیل وضعیت بشم و این اختیار را به من داده که میتوانم در حالت پیمانی هم بمانم. الان سر دوراهی ماندم که کدام را قبول کنم به همین منظور به مشاوره شما نیاز دارم و شماره ام را براتون میزارم و خواهشا تماس بگیرید.۰۹۱۷۳۶۵۳۰۶۵

سلام یک سوال دارم بنده کارمند رسمی دولت هستم. – طبق ماده “۶۱” قانون اداره کار ،ارجاع کار اضافی به کارگران (اعم از نوبت کار و یا غیر نوبت کار) که تمام و یا بیش از نیمی از کار انها در فاصله ساعات ” ۲۲″ تا “۶” بامداد می باشد ، ممنوع است . کار ما شامل این قانون میشه و ما بعد از ساعت ۶ صبح بازم داریم کار می کنیم. حالا سوال من اینه: آیا قوانین اداره کار شامل کارمندان رسمی دولت هم می شود؟ با نشکر

با عرض سلام و احترام مطابق ماده ۱۸ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶، کارمندان بخش‌های غیردولتی تحت شمول مقررات قانون کار، تأمین اجتماعی و سایر قوانین مرتبط خواهند بود. لازم به ذکر است تمامی کارمندان دستگاه‌های اجرائی و یا به بیان دیگر اشخاصی که برای ارگان‌های دولتی مشغول به فعالیت هستند، مقررات قانون مدیریت خدمات کشوری بر آن‌ها حاکم خواهد بود.

سلام ضمن تشکر از مطلب زیبایی که در اختیار گذاشتید در ادارات چه رسمی چه پیمانی چه کارمندقراردادی معین و چه کارمند قراردادکارگری همه یکسان کار می کنند . بنظرم تعهد قراردادی ها بیشتر است تا رسمی ها چون خیالشون راحته اخراجی چیزی نمیشوند ولی قراردادی ها مجبورن جلب رضایت کنند که این خیلی بد است و الان رسمس ۱۲میلیون و پیمانی ۸یا۹ میلیون کارمندمعین ۶تا ۷ میلیون و کارگری ها سقف بین ۳تا ۴میلیون است خودم با ۱۲ سال سابقه و ۳تا بچه ۳۸۰۰میگیرم منهای کسورات ۲۵۲۰ پرداختی بنده است آیا این حق است

سلام درسال ۹۹ مبلغ قابل توجهي به حقوق كارمندان دولت افزوده شده چرا نوبت كارگران كه مي شه صدها نفر بايد نظربدهند ؟در صورتيكه قبل از اين كلي شكاف خقوقي بين كارمند و كارگر ويا كارمندرسمي و شركتي وجودداشت زيرا كارمندان رسمي چندين برابر حقوق پايا مزايا دريافت مي كنند درصورتيكه نيروهاي شركتي وياكارگران تامين اجتماعي فقط حقوق پايه را دريافت مي كنند .حال با اين افزايش حقوق كارمندان رسمي شكاف خيلي بيشتر شده كه اميدواريم مسئولين حقوق كارگران را درسال جديدبيشتر از كارمنان تعيين كنند

سلام ۱۶ ساله كه با مدرك كارشناسي در يكي از بانكهاي دولتي مشغول كارم اكنون۴۸ ساله هستم . كارمان با كارمندان رسمي يكي است وچه بسا بيشر ازآنها كارمي كنيم دريافتي مان از يك پنجم آنها هم كمتر است وبعد از اينهمه سال كه آنجا مشغول كاريم تبديل وضعيتمان نمي كنند يا اگر آزموني برگزار شود مي گويندسنتان زياد است نمي شود.لطفا براي امثال ما كه بيش از ۱۵ سال در ارگان زيربط مشغول بكار مي باشيم شرط سن برداشته شود و از سابقه مان كم شود. با تشكر و سپاس

با سلام. آیا می دانید که چند درصد از کارگران مشمول قانون حداقل دستمزد می شوند؟

با عرض سلام و احترام کلیه کارگرانی که روابط آن‌ها با کارفرمای خود، در شمول مقررات قانون کار قرار می‌گیرد، حق برخورداری از حداقل‌های مقرر در قانون کار از قبیل دریافت حداقل حقوق و مزایا، حق بیمه و سایر موارد مقرر در قانون مذکور را دارند. لذا هر کارفرمایی مکلف به رعایت این حداقل‌ها می‌باشد.

سلام. مستخدم رسمی دولت در وزارت نفت هستم. میخوام چند هکتار گلخانه و یا سوپر مارکت احداث کنم و کارگر به شکل قانونی استخدام کنم. آیا مشکلی در بیمه و یا بازنشستگی من ایجاد میشه؟؟ حقوق من فعلا بالا هست بازنشست بشم هم بالاست. اگر کارفرما خصوصی بشم چی؟؟

با سلام و عرض ادب منافاتی میان کارمند دولت بودن و کارفرما خصوصی بودن وجود ندارد و از این بابت مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

در مورد کارگرانی که مستقیم با خود ارگان دولتی کار میکنند هم میفرمایید که شامل قاون کار میشوند یا قانون مدیریت خدمات کشوری؟ با ما که هر جا صلاحه کارمندی و هرجا که ب ضررشونه کارگر میشیم… اسمشم گذاشتن ماده ۱۲۴ کارگری

با سلام و احترام؛ قانونی که همکاری کارگران تحت تابعیت آن قرار می‌گیرد بستگی به نوع قراردادی دارد که با جنابعالی امضا گردیده است، لذا باید بررسی گردد آیا یر اساس مواد قانون مدیریت خدمات کشوری کارگر مشمول قانون کار است یا خیر.

مطلب خیلی خوب بود با تشکر از نویسنده

با سلام و احترام؛ سپاس از لطف شما.

سلام وقت بخیر تفاوت رسمی کشوری و رسمی کارگری در چیست؟ با تشکر

با سلام و عرض ادب، کارکنان رسمی- کارگری به کلیه کسانی اطلاق می‌شود که مستخدم دولت بوده و در احکام کارگزینی آنان عبارت رسمی- کارگری قید شده است اما رسمی کشوری کارگرانی هستند که تحت تابعیت قانون مدیریت خدمات کشور هستند.

کارمند کیست