قیمت سنگ توپاز


قیمت سنگ توپاز

قیمت گذاری سنگ توپاز اصل | قیمت توپاز آبی | قیمت توپاز سفید | قیمت هر قیراط سنگ توپاز صورتی | قیمت توپاز سوئیسی | قیمت توپاز طبیعی


قیمت سنگ توپاز: روش قیمت گذاری به همراه قیمت انواع مختلف توپاز

قیمت گذاری سنگ توپاز به فاکتورهای بسیار زیادی وابسته است. از مهم‌ترین فاکتورهای قیمت گذاری می‌توان به رنگ، معدن، ابعاد، وزن و شفافیت اشاره کرد. در ادامه این مقاله قیمت انواع توپاز لندن، سوئیس، اسکای بلو، امپریال، زرد و سفید بیان خواهد شد و به بررسی کامل فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت گذاری توپاز طبیعی خواهیم پرداخت. تا انتهای مقاله همراه شرف آنلاین باشید …

دسترسی سریع به بخش های این مقاله:

قیمت سنگ توپاز آبی

پیش‌تر در مقاله سنگ توپاز به طور مفصل درباره این گوهر، انواع رنگ و خواص آن صحبت کردیم اما در این مقاله به‌طور ویژه به بحث قیمت گذاری توپاز می‌پردازیم. توپاز آبی از فراوان‌ترین نمونه های این گوهر در بازار ایران است. به گونه‌ای که در ایران این نگین را فقط به رنگ آبی می‌شناسند. قیمت هر قیراط از سنگ توپاز آبی از حدود ۲ تا ۳۰ دلار می‌باشد (هر ۵ قیراط معادل ۱ گرم است) این تفاوت قیمت به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. پارامترهایی همچون اندازه، رنگ، میزان شفافیت و معدن سنگ در قیمت گذاری توپاز طبیعی تاثیر گذار هستند. البته نوع آبی این نگین عمدتا به ۳ مدل لندنی، سوئیسی و sky blue (آبی آسمانی) تقسیم‌بندی می‌شود. به لحاظ رنگی نوع لندنی غلیظ‌ترین رنگ آبی و اسکای بلو روشن‌ترین رنگ را دارا هستند. در ادامه به بررسی قیمت سنگ توپاز لندنی، سوئیسی و اسکای بلو خواهیم پرداخت.

قیمت سنگ توپاز لندنی

به‌طور کلی قیمت سنگ توپاز لندن در مقایسه با نمونه سوئیسی و اسکای بلو بیشتر می‌باشد. قیمت هر قیراط سنگ توپاز آبی لندن حدودا از ۱۰ تا ۳۵ دلار می‌باشد. همان‌گونه که در بالا بیان شد قیمت سنگ توپاز طبیعی لندن به پارامترهای گوناگونی وابسته است. به‌عنوان مثال در رابطه با پارامتر ابعاد و وزن می توانیم بیان کنیم، که هر چه وزن و اندازه سنگ بزرگ‌تر باشد، قیمت آن به‌صورت تصاعدی بیشتر می‌شود، به این معنی که با ۲ برابر شدن ابعاد این نگین ممکن است قیمتش ۳ تا ۴ برابر افزایش یابد. رنگ نوع لندنی در مقایسه با نوع سوئیسی و اسکای بلو پر رنگ‌تر می‌باشد. از این گوهر در صنعت جواهرات برای ساخت انواع انگشتر توپاز مردانه و زنانه ، گردنبند توپاز ، نیم ست توپاز ، سنجاق سینه و … استفاده می‌شود.

محصولات توپاز

نیم ست توپاز الماس تراش زنانه نقره طرح ماندانا

گردنبند توپاز الماس تراش زنانه نقره طرح شامان

گردنبند توپاز الماس تراش زنانه نقره طرح ساراب

انگشتر توپاز زنانه نقره طرح گلدار

انگشتر توپاز الماس تراش زنانه نقره طرح راسم

گردنبند توپاز زنانه نقره طرح سوسن

انگشتر توپاز مردانه نقره طرح دورطلایی زاوش

انگشتر توپاز الماس تراش زنانه نقره طرح عاطفه

گردنبند توپاز زنانه نقره طرح نرگس

انگشتر توپاز الماس تراش زنانه نقره طرح بهاردخت

انگشتر توپاز مردانه نقره طرح دورطلایی رایان

نیم ست توپاز الماس تراش زنانه نقره طرح ماهور

نیم ست توپاز زنانه نقره طرح مهرانه

گردنبند توپاز الماس تراش زنانه نقره طرح جوانه

انگشتر توپاز الماس تراش زنانه نقره طرح سونیا

انگشتر توپاز الماس تراش زنانه نقره طرح آیفر

قیمت توپاز سوئیسی

بر اساس قیمت های جهانی، قیمت سنگ توپاز سوئیسی در مقایسه با نمونه لندنی غالبا کمتر است. این کاهش قیمت معمولا به علت رنگ ضعیف‌تر سنگ سوئیسی است. قیمت هر قیراط سنگ توپاز سوئیسی بین ۱۰ تا ۲۰ دلار می‌باشد. مانند سایر سنگ های دیگر، قیمت این گوهر نیز به پارامترهای گفته شده بستگی دارد. رنگ سنگ از مهم‌ترین پارامترهای قیمت گذاری توپاز طبیعی است. هر چه رنگ سنگ آبی تر، دارای ابعاد بیشتر و خلوص بهتری باشد، قیمت آن بالاتر خواهدبود. برای مطالعه بیشتر درباره فرق توپاز سوئیس و لندن به مقاله لینک داده شده مراجعه نمایید.

قیمت توپاز اسکای بلو

قیمت توپاز آبی آسمانی (sky blue) از دو نوع قبلی کمتر و حدودا بین ۲ تا ۱۰ دلار است. این نوع دارای روشن‌ترین رنگ است.

قیمت توپاز زرد

سنگ توپاز زرد در بازار ایران کمیاب‌تر است. قیمت هر قیراط سنگ توپاز زرد از ۵ تا ۱۰ دلار می‌باشد. این نوع ترکیبی از نوع بی رنگ با رگه‌ها و بخش‌های زرد رنگ است که دارای قیمت های پایین‌تر در حد ۳ دلار به ازای هر قیراط است. دقت داشته باشید که قیمت توپاز سبز وجود ندارد و تا به امروز سنگ توپازی به رنگ سبز در هیچ کجای دنیا کشف نشده است و احتمالا در بین عوام رنگ زرد این گوهر را به اشتباه سبز اطلاق می‌کنند.

قیمت توپاز امپریال زرد (طلایی) و صورتی

سنگ توپاز امپریال یا سلطنتی و نفیس در واقع برگرفته از تزارهای روس است. این نوع نسبت به دیگر مدل‌ها نایاب‌تر است و به علت زیبایی خیره کننده دارای قیمت بسیار بالاتری نسبت به دیگر انوع است. رنگ توپاز امپریال غالبا به رنگ طلایی و صورتی است. قیمت توپاز امپریال به ازای هر قیراط غالبا بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ دلار است. در ادامه تصویر دو نوع امپریال طلایی و صورتی را می توانید مشاهده کنید.

قیمت توپاز سفید یا بی رنگ

توپاز بی رنگ یا به اصطلاح توپاز سفید نیز همانند نوع زرد در بازار ایران کمتر یافت می‌شود. اما از ویژگی‌های نوع سفید می‌توان به قیمت کم آن در مقایسه با سایر نمونه ها اشاره کرد. در حقیقت ارزان ترین قیمت توپاز مربوط به نوع بی رنگ آن است. قیمت هر قیراط سنگ توپاز سفید از ۳ تا ۱۵ دلار می‌باشد. علت ارزان بودن این سنگ در مقایسه با سایر نمونه‌ها، بی رنگ بودن آن است و همین امر از جذابیت این گوهر کاسته و قیمت آن را کاهش داده است.

فاکتورهای قیمت گذاری توپاز اصل

همان‌گونه که در بالا بیان کردیم فاکتور های موثر در قیمت گذاری توپاز اصل عبارتند از: رنگ، اندازه، وزن، خلوص و معدنی که سنگ از آن استخراج شده است. شفافیت و خلوص سنگ توپاز می‌تواند قیمت سنگ را بسیار افزایش یا کاهش دهید. معمولا سنگ هایی که بسیار خالص هستند، قیمت های بسیار بالایی را نیز دارند. اما اکثر سنگ هایی که در جهان و حتی ایران موجود هستند دارای شفافیت بین ۵۰ تا ۹۰ درصد هستند. توجه داشته باشید که شفافیت ۹۰ درصد بسیار بالا بوده و همانند شیشه بدون هیچ لکه و ناخالصی است.

قیمت سنگ توپاز