طرز تهیه کاچی قدیمی


طرز تهیه کاچی قدیمی

کاچی یکی از خوراکی و دسر های لذیذ ایرانی به حساب می آید. طرز تهیه کاچی تقریبا در اکثر مناطق ایران به یک صورت خاص می باشد.


طرز تهیه کاچی مجلسی با طبخ قدیمی و طبخ جدید در منزل

انواع شال پلیسه فقط ۹۸ هزار تومان

حراج شال و روسری با قیمت استثنایی

ارسال رایگان برای خرید ۳ شال و بیشتر

انواع شال نخی فقط ۸۸ هزار تومان

کاچی یکی از دسر های لذیذ ایرانی به حساب می آید. طرز تهیه کاچی تقریبا در اکثر مناطق ایران به یک صورت خاص می باشد تنها ممکن است برخی مواد جایگزین مواد دیگر شوند.در گذشته کاچی را بیشتر برای خانم هایی که تازه زایمان کرده بودند درست می کردند، اما از آنجایی که دیگر به فواید و ارزش غذایی آن پی برده شده است آن را برای کودکان و افرادی که مریضی سخت را پست سر گذرانده اند نیز درست می کنند.

طرز تهیه کاچی با روغن حیوانی

از آنجای که کاچی یک خوراکی درمانی و تقویتی قدیمی محسوب می شود اکثرا به دنبال آموزش طبخ آن هستند، طرز تهیه این نوع کاچی بسیار آسان می باشد؛ اکثر افراد بزرگسال خانواده با درست کردن آن آشنا هستند.

مواد اولیه برای تهیه کاچی (یک کاسه)

مراحل طرز تهیه کاچی

۱٫ ابتدا ظرفی تفلن و یا هر ظرفی که نچسب باشد را برمی داریم و داخل آن، آب را به جوش می آوریم.

۲٫ پس از آن که آب جوش آمد شکر، گلاب و زعفران ساییده شده را به آن اضافه می کنیم.می گذاریم شکر و زعفران داخل آب کاملا حل شود، سپس با شعله ی کم اجازه می دهیم محلول قوام بیاید و مانند شربت غلیظ شود.

۳٫ در مدت زمانی که منتظر هستیم شربت ما آماده شود، ظرفی دیگر را بر روی حرارت قرار می دهیم و با روغن حیوانی ته ظرف را کاملا چرب می کنیم.باقی روغن حیوانی را می گذاریم در ظرف بماند و آب شود. 

۴٫ سپس آرد را به آن اضافه می کنیم و روغن حیوانی و آرد را با یک دیگر بر روی حرارت ملایم تفت می دهیم و به صورت مداوم آن را هم می زنیم تا آرد به ته ظرف نچسبد؛ این کار را تا زمانی که آرد کرمی رنگ شود، ادامه می دهیم.

نکته آشپزی: اگر می خواهید کاچی روشن تر داشته باشید آرد را کمتر باید تفت داد. اما اگر دنبال کاچی تیره هستید آرد را تا زمانی که قهوه ای شود باید بر روی حرارت تفت داد و دائم آن را هم زد.

۵٫ در این مرحله زردچوبه را به آرد تفت داده شده اضافه می کنیم و بر روی حرارت آن را به اندازه ای تفت می دهیم که بو و طعم خامی از زردچوبه گرفته شود.

انواع شال پلیسه فقط ۹۸ هزار تومان

حراج شال و روسری با قیمت استثنایی

ارسال رایگان برای خرید ۳ شال و بیشتر

انواع شال نخی فقط ۸۸ هزار تومان

۶٫ در این مرحله محلول زعفران، شکر و آب را که به صورت شربت در آمده است به آرد و زردچوبه تفت داده خود اضافه می کنیم.

نکته آشپزی: اگر ترکیب به خوبی هم زده نشود آرد گلوله گلوله می شود؛ بنابراین با کمی صبوری و حوصله ترکیب آرد و محلول ما کاملا یک دست و لطیف می شود.

۷٫ پس از آن که ترکیب ما کاملا یک دست شد زنجبیل را به آن اضافه می کنیم، سپس در ظرف را می گذاریم و حرارت را ملایم نگه می داریم؛ در این مدت کاچی ما کاملا پخته می شود و روی آن روغن می اندازد.

۸٫ پس از آن که روی کاچی ما روغن انداخت دارچین را به آن اضافه می کنیم و دوباره کاچی را هم می زنیم و درب ظرف را می گذاریم و حدود ۵ دقیقه اجازه می دهیم طعم دارچین نیز با کاچی کاملا ترکیب شود.

نکات مهم سلامت

در تهیه این نوع کاچی می توان به جای روغن حیوانی از روغن های عادی استفاده کرد؛ اما پیشنهاد ما این است که در طرز تهیه کاچی حتما روغن حیوانی اضافه شود تا بر ارزش غذایی این دسر مقوی افزوده شود. 

روغن حیوانی از چربی های مفید تشکیل شده و اسید های چرب در این نوع چربی از زنجیره های کوتاه تشکیل شده می باشد، به همین علت افزایش نیروی بسیار بالایی را در خود داراست.کاچی با روغن حیوانی برای افرادی که ورزش را به صورت حرفه ای دنبال می کنند یک میان وعده بسیار عالی محسوب می شود.

روغن حیوانی بر خلاف باورهای غلط نسبت به چربی های دیگر برای بدن بسیار مفید است؛ یکی دیگر از فواید آن این می باشد که این نوع از چربی ها در رگ ها و عروق رسوب نمی کنند و سلامت قلب و مغز را تا حدودی تضمین خواهند کرد. 

اما نکته ای که باید اشاره شود آن است که، این روغن نیز مانند هر روغن دیگری برای بدن می تواند مضر باشد؛ بنابراین در مصرف آن نیز کاملا باید اعتدال را رعایت کرد؛ چرا که این امکان وجود دارد بر چربی کبد بیفزاید و مشکلات دیگری را در پی داشته باشد.

طرز تهیه کاچی برای درمان کم خونی

از زمان های قدیم به کاچی بیشتر به عنوان یک خوراکی درمانی نگاه شده است. ترکیبات این خوراکی به گونه ای است که می توان مواد داخل آن را جایگزین هم کرد و بر ارزش غذایی آن افزود و از طرفی برای درمان برخی از بیماری ها می توان از آن کمک شایانی گرفت.

مواد اولیه تهیه کاچی برای یک نفر:

مراحل و طرز تهیه کاچی برای کم خونی

طرز تهیه کاچی برای کم خونی با طرز تهیه کاچی ساده تقریبا شبیه به یک دیگر می باشد حتی می توان گفت ساده تر از آن نیز است.

۱٫ ابتدا آب را در ظرفی جوش می آوریم سپس شیره را به آن اضافه می کنیم و شروع به هم زدن می کنیم تا شیره کاملا در آب حل شود، سپس شکر و زعفران ساییده شده را به آن اضافه می کنیم و بر روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا کاملا قوام بیاید.

۲٫ تا زمانی که شیره ما قوام بیاید، در ظرفی دیگر روغن حیوانی و آرد را با هم تفت می دهیم تا رنگ آرد کرمی رنگ شود.این را باید به یاد داشت تا زمانی که آرد به رنگ دلخواه برسد باید آن را هنگام تفت دادن دائم هم زد تا از چسبیدن آرد به ظرف جلوگیری شود.

۳٫ پس از آن که آرد کرمی رنگ شد به آن زرد چوبه اضافه می کنیم و برای از بین رفتن خامی بو و طعمش آن را با آرد کمی تفت می دهیم.

۴٫ پس از آن که خامی از ترکیب داخل ظرف ما گرفته شد، محلول آب و شیره را کم کم به مواد تفت داده خود اضافه می کنیم.باید به یاد داشته باشیم هم زمان باید مواد همزده شوند تا آرد حالت گلوله گلوله به خود نگیرد.

۵٫ پس از آن که مواد ما کاملا یک دست شد، به ترکیب خود مقداری زنجبیل را اضافه می کنیم و درب ظرف را می گذاریم و اجازه می دهیم کاچی ما کاملا پخته شود و روی آن را کمی روغن بگیرد.

۶٫ در آخر مقداری گلاب و دارچین را به آن اضافه می کنیم و اجازه می دهیم برای ۵ دقیقه با همان حرارت ملایم با باقی مواد ترکیب شود.

نکات مهم سلامت برای کم خونی

اگر در طرز تهیه کاچی به جای شکر، شیره را جایگزین آن کنیم، به اندازه ی چشمگیری کم خونی را کاهش خواهد داد و در درمان آن نقش موثری را ایفا خواهد کرد.

شیره انگور و شیره خرما خوراکی بسیار مفیدی می باشد که به دلیل مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی که در خود است در بهبود سلامت بسیار کمک خواهد کرد.شیره انگور و شیره خرما در تولید و جذب آهن بدن بسیار مفید واقع می شوند. زمانی که جذب آهن بالا رود، در نتیجه ی آن بسیاری از مشکلات از جمله کم خونی کاهش پیدا خواهد کرد؛ هنگامی که کم خونی رفع شود انرژی مجدد به بدن باز خواهد گشت.

انواع شال پلیسه فقط ۹۸ هزار تومان

حراج شال و روسری با قیمت استثنایی

ارسال رایگان برای خرید ۳ شال و بیشتر

انواع شال نخی فقط ۸۸ هزار تومان

مقالات مرتبطبیشتر از این نویسنده

۱۰ تا از معروفترین و خوشمزه ترین غذاهای دنیا را بشناسید

بهترین دسرهای دنیا ؛ ۱۰ دسر برگزیده در جهان را بشناسید

طرز تهیه کمپوت گلابی خانگی در ۳ مرحله خیلی ساده

طرز تهیه تیرامیسو ساده و رولتی در مراحل خیلی سریع و آسان

غذا با گوشت چرخ کرده (۴ غذای پرطرفدار و خوشمزه)

مرغ سوخاری خانگی به سبک رستوران (طرز تهیه در ۳ مرحله ساده)

ارسال یک پاسخ لغو پاسخ

ذخیره نام، ایمیل و سایت توسط مرورگر برای ارسال دیدگاه در زمانی دیگر.

پیج اینستاگرام ما

 جدیدترین مطالب حوزه سلامت، تناسب اندام و تغذیه را در پیج اینستاگرام کوئیک فیت دنبال کنید

محاسبه شاخص توده بدنی (BMI)

مطالب مرتبط

۷ نوع آب طعم دار بدون کالری برای رفع عطش تابستانی

۱۰ تا از معروفترین و خوشمزه ترین غذاهای دنیا را بشناسید

بهترین دسرهای دنیا ؛ ۱۰ دسر برگزیده در جهان را بشناسید

طرز تهیه کمپوت گلابی خانگی در ۳ مرحله خیلی ساده

طرز تهیه تیرامیسو ساده و رولتی در مراحل خیلی سریع و آسان

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد کرده و جدیدترین مطالب ما را در ایمیل خود دریافت کنید

با موفقیت عضو خبرنامه شدید

“کاچی” به سبک قدیمی ، طرز تهیه مفید و مقوی

“کاچی” به سبک قدیمی ، طرز تهیه مفید و مقوی

کاچی” یک دسر متفاوت برای ذائقه های متفاوت می باشد

مواد لازم برای کاچی آرد:۳۰۰ گرم ( برنج و گندم ) کره:۲۰۰ گرم شکر:۲۰۰ گرم آب :حدود ۷ لیوان گلاب :۱ لیوان پودر هل :۱ قاشق مرباخوری پودر پسته و دارچین :برای تزئین

طرز تهیه کاچی

آرد ها را به همراه کره و روغن روی حرارت ملایم تفت می دهیم تا طلایی شود.

سپس شکر و آب را روی حرارت قرار داده تا شکر آب شود

بعد زعفران آب کرده و گلاب را افزوده و حرارت را خاموش می کنیم

بعد آن را به آرد و روغن افزوده اگر آب نیاز داشت دوباره آب اضافه می کنیم

تا کمی رقیق شود بعد روی حرارت می گذاریم تا روغن بیفتد.

در آخر پودر هل را افزوده حرارت را خاموش کرده در ظرف می ریزیم و بعد با پودر پسته و دارچین و یا هر چیز دیگری که دوست داشتید تزئین می کنیم .

نکات طلایی در طرز تهیه کاچی

در طرز تهیه کاچی عسل را میتوان جای شکر جایگزین کرد. در کاچی میتوان از تخم مرغ هم استفاده کرد و بخصوص برای خانمهایی که تازه زایمان کردند بسیار مقویست. همچنین برای شیرین کردن کاچی میتوان از نبات آسیاب شده نیز استفاده کرد. به کاچی سفت شده میتوانید یک لیوان آب اضافه کنید و بعد از اینکه کمی روی حرارت روغن پس داد، آن را از روی حرارت بردارید.

آرد کاچی را سرخ نکنید و بعد از کمی تغییر رنگ به آن شربت اضافه کنید.

در صورت تمایل و نوع ذائقه تان میتوان بجای کره از روغن گیاهی و یا روغن های حیوانی در پخت کاچی استفاده کرد. استفاده از نصف قاشق چایخوری زنجبیل درون کاچی باعث خوش طعم تر شدن آن میشود. کاچی نباید خیلی سفت و یا شل باشد و غلظت آن باید در حد فرنی یا ماست چکیده باشد. به جای آرد گندم میتوان از آرد برنج الک شده در تهیه کاچی استفاده کرد. در صورت تمایل میتوان در آخر پخت دو قاشق غذاخوری گلاب هم به کاچی اضافه کرد. کرمانی ها برای مقوی تر کردن کاچی به همراه ادویه های کاچی مقداری آجیل چهار فصل به کاچی اضافه میکنند.

در صورت تمایل میتوانید کمی گل گاو زبان هم دم کنید و به اندازه دو تا سه قاشق در آخر پخت به کاچی اضافه کنید.

بهتر است کاچی رابه صورت گرم میل کنید.

هنگام پخت، کاچی را هم نزنید تا خوب به روغن بیفتد و حتما از شعله پخش کن در زمان پخت کاچی استفاده کنید. ارومیه ای هابرای شیرین کردن کاچی کمی شیره انگور تازه ترش نشده استفاده میکنند که به آن دوشاپ نیز میگویند. مراحل پخت کاچی را میتوان در چند صورت انجام داد. مثلا میتوان اول شربت را آماده کرد و آرد را به آن اضافه کرد. رنگ کاچی به اندازه تفت دادن آرد آن است. میتوان کاچی را با مخلوط مساوی آرد برنج و آرد گندم تهیه کرد. ادویه مخصوص کاچی را میتوانید از ادویه فروشی ها تهیه کنید. و یا خودتان در منزل به اندازه های مشخص شده آماده کنید.

نکات تکمیلی در مورد کاچی

کاچی جزو دسرهای ایرانی میباشد زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا ۱۰دقیقه و زمان پخت و انتظار آن در حدود ۳۰دقیقه میباشد . کاچی را می توانید در وعده صبحانه – دسر – سرو کنید . همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان افطار – میل کرد . توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای ۴ نفر مناسب میباشد .

منبع،نمناک

طرز تهیه کاچی قدیمی