خواص یونجه برای انسان


خواص یونجه برای انسان

خواص یونجه خاصیت های یونجه یونجه چه خواصی دارد؟ از قدیم الایام یونجه به عنوان خواص دارویی استفاده می شده است. یونجه دارای خواص بی نظیری برای سلامت بدن می باشد. در مطالعات انجام شده یونجه برای درمان اختلالات گوارشی، سنگ کلیه مفید می باشد. همچنین برای درمان ورم مفاصل نیز کاربرد دارد. یونجه به […]


خواص یونجه

خاصیت های یونجه

یونجه چه خواصی دارد؟

از قدیم الایام یونجه به عنوان خواص دارویی استفاده می شده است. یونجه دارای خواص بی نظیری برای سلامت بدن می باشد.

در مطالعات انجام شده یونجه برای درمان اختلالات گوارشی، سنگ کلیه مفید می باشد. همچنین برای درمان ورم مفاصل نیز کاربرد دارد. یونجه به عنوان یک گیاه مغذی شناخته می شود که سرشار از مواد معدنی بوده و دارای خواص لازم برای تقویت استخوان ها می باشد. همچنین یونجه دارای ویتامین های کا، ای، سی، ب شش، ب یک و آ می باشد. همچنین یونجه دارای پتاسیم، کلیسم، آهن و کاروتن می باشد.

یونجه برای سلامت و زیبایی مفید می باشد، همچنین یک درمان گیاهی برای بیماری های مختلف مانند تورم، مشکلات کلیوی و احتباس مایعات می باشد.

اگر می خواهید در مورد خواص بی نظیر یونجه بدانید به شما توصیه می کنیم با ما همراه باشید.

جوانه یونجه کلسترول بالا را کاهش می دهد.

جوانه یونجه دارای فواید زیادی برای کاهش کلسترول می باشد. برگ و جوانه یونجه برای این امر موثر است. یونجه باعث می شود تا کلسترول خوب خون افزایش پیدا کند. مصرف یونجه می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی شود.

کمک تان می کند که از شر سموم بدن خلاص شوید.

یونجه دارای خواص سم زدایی می باشد. یونجه را می توان برای پاکسازی بدن استفاده نمود. اگر می خواهید از شر سموم بدن خلاص شوید بهتر است یونجه را در رژیم خود قرار دهید. یونجه باعث می شود تا بدن شما از داخل سالم شود.

مشکلات گوارشی را رفع می کند.

یونجه برای درمان بیماری های گوارشی مفید است. شما می توانید برای جلوگیری از زخم معده، ورم معده و سوء هاضمه از یونجه استفاده کنید. یونجه سرشار از فیبر می باشد.

از عفونت دستگاه ادراری جلوگیری می کند.

یونجه به دلیل داشتن خواص مدر باعث می شود تا از اختلالات کلیوی جلوگیری شود. شما می توانید برای جلوگیری از عفونت دستگاه ادراری از یونجه استفاده کنید.

جوانه یونجه سنگ کلیه را درمان می کند.

در مورد جوانه یونجه چیزی می دانید؟ جوانه یونجه باعث می شود تا سنگ کلیه محو شود. چرا که این گیاه دارای منبع سرشار از ویتامین ای، آ و سی می باشد.

خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

با جوانه و برگ یونجه می توان از خطر ابتلا به سرطان جلوگیری کرد. سرطان یک بیماری خطرناک و کشنده می باشد که باعث مرگ هزاران آدم در سراسر جهان شده است. یونجه به دلیل دارای بودن اسید آمینه کاناوانین نقش مهمی در جلوگیری از بیماری سرطان دارد. یونجه باعث می شود که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ کاهش پیدا کند.

جوانه یونجه خونریزی را بند می آورد.

یونجه دارای منبع غنی از ویتامین کا، آهن و کلروفیل می باشد که برای جلوگیری از خونریزی بسیار مفید می باشد. شما می توانید به عنوان یک داروی گیاهی بر روی یونجه حساب باز کنید، چرا که باعث جلوگیری از خونریزی لثه می شود.

خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

گرفتگی عضلات باعث می شود تا بیماری قلبی قوت بگیرد. یونجه به دلیل داشتن خواص فراوان، از بیماری های قلبی جلوگیری می کند. یونجه به عنوان یک رقیق کننده خون می باشد.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

اگر یونجه را به صورت منظم مصرف کنید باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. یکی از فواید یونجه تقویت سیستم ایمنی می باشد، یونجه به دلیل داشتن کلروفیل و کاناوانین می تواند از رشد تومورها جلوگیری کند.

علائم یائسگی را تسکین می دهد.

اگر در مرحله یائسگی قرار دارید بهتر است برای تسکین دردهای دوره یائسگی از یونجه استفاده کنید. یونجه به دلیل داشتن ژنستئین، کومسترول و بیوکانین می تواند از گرگفتگی این دوران جلوگیری کند. همچنین این گیاه برای درمان خشکی واژن و پوکی استخوان پس از یائسگی موثر است.

از روماتیسم و مسمومیت خون جلوگیری می کند.

یونجه دارای مواد مغذی می باشد که دارای اثرات ضد روماتیسمی است. یونجه برای پیشگیری از سنگ کلیه، سنگ مثانه، آرتروز و زخم های واریسی موثر است.

جوانه یونجه اشتها را افزایش می دهد.

یونجه را می توان برای افزایش اشتها استفاده نمود، یونجه سرشار از مواد مغذی می باشد. شما می توانید برای افزایش اشتها یونجه را به صورت دمنوش قبل از خوردن غذا میل کنید.

سطح قند خون را تحت کنترل نگه می دارد.

یونجه دارای فواید زیادی برای سلامت بدن می باشد برای سطح قند خون می توان از یونجه استفاده نمود. یونجه به دلیل خواص خود ادرار آور می باشد که باعث کنترل بیماری دیابت می شود.

به روند کاهش وزن کمک می کند.

این گیاه می تواند یک سم زدای قوی برای بدن باشد، برای پاکسازی بدن و خارج شدن مواد سمی از سیستم گوارش می توان از یونجه استفاده نمود. یونجه دارای فیبر و پروتئین می باشد که یک میان وعده عالی برای کاهش وزن می باشد.

سطح فشار خون را کاهش می دهد.

قرار گرفتن در فشار خون بالا باعث می شود که بیماری های مختلف قلبی شما را تهدید کند. شما می توانید برای کاهش فشار خون از یونجه استفاده کنید. یونجه از اختلالات قلبی مانند سکته قلبی و مغزی جلوگیری می کند. شما می توانید برای جلوگیری از فشار خون بالا هر روز مقداری یونجه را به صورت دمنوش میل کنید.

از کم خونی جلوگیری می کند و آن را درمان می کند.

اکثر کم خونی ها به دلیل فقر آهن می باشد. شما می توانید برای جلوگیری از بیماری کم خونی ناشی از فقر آهن از یونجه بهره بگیرید. یونجه باعث می شود تا تولید خون در بدن افزایش پیدا کند. همچنین این گیاه باعث جذب بهتر آهن در بدن می شود.

جوانه یونجه دیابت را درمان می کند.

یونجه برای پیشگیری از دیابت نوع دوم موثر است. اگر می خواهید دیابت نوع دوم را کنترل کنید بهتر است یونجه را در رژیم خود قرار دهید. برگ و جوانه یونجه برای این امر بسیار مفید می باشد.

دارای خواص ضد پیری است و آنتی اکسیدان دارد.

اگر می خواهید یک منبع عالی از آنتی اکسیدان های مختلف داشته باشید بهتر است یونجه مصرف کنید. یونجه باعث می شود تا رادیکال های آزاد در بدن کنترل شود. آنتی اکسیدان های یونجه می تواند سلامت بدن را بالا برده و از بیماری های قلبی و سرطان جلوگیری می کند. همچنین یونجه دارای ویتامین کا می باشد که برای پیشگیری از پوکی استخوان موثر است. ویتامین کا برای سلامت بدن حیاتی است.

تولید شیر را افزایش می دهد.

خانم های باردار بهتر است یونجه را در رژیم غذایی خود قرار دهند چرا که باعث افزایش تولید شیر در بانوان می شود. یکی از فواید شگفت انگیز یونجه برای تولید شیر می باشد که برای مادران حائز اهمیت است.

بازیابی سلامتی را سرعت می دهد.

همانطور که گفته شد یونجه دارای ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. مواد مغذی موجود در یونجه برای سلامت کلی بدن مفید است. یونجه برای ترمیم بافت ها موثر می باشد، این گیاه دارای هشت اسید آمینه ضروری بدن می باشد.

جوانه یونجه به انعقاد خون کمک می کند.

برای جلوگیری از خونریزی بینی و خونریزی های رحمی می توان از جوانه و برگ یونجه استفاده نمود. ویتامین کا موجود در یونجه باعث می شود تا انعقاد خون در بدن صورت بگیرد.

با افسردگی مبارزه می کند.

یونجه باعث تسکین سیستم عصبی می شود. شما می توانید برای رهایی از بیماری افسردگی و تنش های جسمی از یونجه کمک بگیرید. دمنوش یونجه برای این امر مفید می باشد. شما می توانید با مصرف یونجه استرس خود را کاهش دهید. یونجه یک درمان گیاهی برای اختلالات خواب می باشد. اگر دارای اضطراب و افسردگی هستید بهتر است به صورت روزمره یونجه را در رژیم خود قرار دهید.

پوست تان را پاکسازی می کند.

یونجه دارای موادی به نام کلروفیل می باشد که باعث می شود تا بدن شما از ناخالصی ها پاکسازی شود. شاید باور نکنید ولی یونجه نیز برای پاکسازی پوست بسیار مفید می باشد. شما می توانید از گیاه یونجه برای تجزیه باکتری ها استفاده کنید.

سلامت پوست تان را بهبود می دهد.

یونجه دارای کلروفیل می باشد که که برای بهبود سلامت پوست موثر است. یونجه همچنین دارای ویتامین آ می باشد که باعث می شود تا از اختلالات پوستی جلوگیری شود. ویتامین آ موجود در گیاه یونجه در درخشان کردن پوست موثر است. یونجه دارای خواصی می باشد که برای پوست داخلی و خارجی بسیار مفید است.

جوانه یونجه خشکی پوست را درمان می کند.

یکی از مشکلات پوستی، خشکی پوست می باشد که برای هر کسی ممکن است رخ دهد. ویتامین آ و کلروفیل موجود در یونجه باعث مرطوب شدن پوست می شود. یونجه را می توان یک درمان گیاهی برای خشکی پوست دانست. یونجه باعث می شود تا رنگ پوست شما روشن شده و سلول های مرده از روی پوست شما دفع شود.

کمک تان می کند موهایی براق و درخشان داشته باشید.

اگر می خواهید موهای درخشانی داشته باشید بهتر است از یونجه استفاده کنید. یونجه باعث انعطاف پذیری موهای شما می شود. یونجه دارای منبع عالی از امگا سه می باشد که باعث می شود موهای شما به صورت طبیعی مرطوب شود. یونجه علاوه بر موارد ذکر شده برای موهای خشک و شکننده نیز مفید است. اگر پوست سر شما پوسته پوسته می شود می توانید یونجه را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

خواص و مضرات گیاه یونجه؛ ۱۳ خاصیت یونجه برای چشم و درمان بیماری ها

تعدادی از خواص یونجه برای سلامتی عبارتند از: توانایی آن در کاهش سطح کلسترول، بهبود هضم و حفظ سلامت قلب. یونجه همچنین به بهبود شرایط تنفسی، سم زدایی از بدن، تقویت ایمنی، بهبودی سریع و کاهش التهاب بدن کمک می کند. جدا از این، خواص ضد سرطانی یونجه نیز قابل توجه است. با خواص یونجه برای سلامتی، درمان بیماری های دیابت، سرطان، اعصاب، چشم و عوارض و مضرات یونجه در این مطلب سلام دنیا آشنا شوید.

یونجه چیست؟

یونجه جز یکی از محصولات کشاورزی در جهان است. گرچه در ابتدا در جنوب شرقی آسیا کشت شده است، اما در حال حاضر به دلیل ارزش غذایی قابل توجه خود و تنوع در فرآورده های غذایی تبدیل به یک محصول شناخته شده جهانی شده است. یونجه در وهله اول به عنوان ماده اولیه برای غذای حیوانات و دام استفاده می شود. جوانه یونجه نیز یک محصول مهم برای انسان است.

حقایقی درباره مواد مغذی یونجه

با وجود سطوح بالای ویتامین B، ویتامین C، ویتامین D، ویتامین E و انواع پروتئین ها و دیگر مواد معدنی مهم، افزودن جوانه یونجه به سالاد و ساندویچ ها، راهی آسان برای افزایش قدرت غذای است. محتوای فیبر و مشخصات تغذیه ای که برای حیوانات سودمند است، کمی متفاوت از بخش هایی از گیاه است که انسان ها از آن استفاده می کنند.

خواص یونجه برای سلامتی و درمان بیماری ها

اجازه دهید درباره جزئیات خواص یونجه صحبت کنیم.

یونجه گرمه یا سرد

گیاه یونجه دارای طبع گرم و تر است.

حتما بخوانید: خواص دمنوش یونجه برای سلامتی در طب سنتی

۱٫ خواص یونجه برای اعصاب

همانطور که در بالا گفتیم، یونجه طبع گرم و تر دارد، بنابراین می تواند به اصلاح ضعف ناشی از خونسازی ضعیف بدن کمک می کند. همچنین گیاه دارویی یونجه برای کم خونی، ضعف عمومی و تقویت اعصاب مفید است. 

۲٫ خواص یونجه برای چشم

یکی از مشکلات چشم، شب کوری است که یک نوع اختلال است که فرد در زمان شب یا در تاریکی، دچار ضعف بینایی است. برخلاف اسمش این بیماری تنها در زمان شب اتفاق نمی افتد، می تواند در زمان روز ، وقتی شخص از محیط پر نور به محیطی که نور کمتری دارد وارد شود ، چشم زمان بیشتری برای تطبیق خود با نور این محیط داشته باشد.  و از آنجایی که گیاه یونجه سرشار از انواع مواد معدنی، ویتامین A  و دیگر ویتامین ها است می تواند به درمان شب کوری کمک کند.

روش دیگر استفاده از ضماد گیاه یونجه پخته شده بر روی چشم است، که مقداری یونجه پخته شده را در زمان خواب روی چشم گذاشته و اجازه دهید تا صبح بماند و این کار را به مدت ۴۰ تا ۱۲۰ روز انجام دهید.

۳٫ خواص یونجه برای دیابت

طبق تحقیقات انجام شده در پاکستان مشخص شد که گیاه یونجه می تواند منجر به کاهش قند خون شود. برای همین افراد مبتلا به دیابت می تواند از گیاه یونجه یا عرق یونجه استفاده کنند.

۴٫ خواص یونجه برای چاقی 

اگر لاغر هستید و به دنبال راهی برای درمان لاغری و چاق شدن هستید. می توانید از گیاه یونجه استفاده کنید. برای درمان لاغری گیاه یونجه را با شکر بخورید و همچنین می توانید عرق یونجه را با شکر مخلوط کرده، ۱۰ صبح و ۵ بعدازظهر نوش جان کنید.

۵٫ خواص یونجه برای کاهش سطح کلسترول

یونجه حاوی مقدار قابل توجهی از فیبر رژیمی است که در مبارزه با کلسترول بسیار مهم است. علاوه بر بسیاری از ترکیبات شیمیایی دیگر که ساپونین نامیده می شوند، فیبر می تواند به کلسترول متصل شود و از چسبیدن آن به دیواره شریانی جلوگیری کند. یونجه همچنین کمک می کند تا سطح کلسترول HDL (خوب) را در بدن تنظیم شود. یونجه می تواند باعث ایجاد پلاک، آترواسکلروز، حملات قلبی و سکته مغزی شود.

۶٫ خواص یونجه برای کاهش التهاب

گیاه یونجه اغلب در درمان سنتی رماتیسم مفصلی و سایر مشکلات التهابی استفاده می شود. یونجه دارای مقادیر بالایی از ویتامین C، ویتامین B، همچنین ترکیبات کلسیم و آنتی اکسیدانی است. همه این ها می توانند التهاب را در مفاصل و اطراف بدن کاهش دهند، در عین حال به تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بیماری مزمن و استرس اکسیداتیو می پردازد.

۷٫ خواص یونجه برای بهبود حرکات روده ای

فیبر غذایی برای نظارت و بهینه سازی سلامت گوارش مفید است. فیبر غذایی نه تنها قادر به افزایش مدفوع و افزایش سرعت حرکت آن از طریق روده است، بلکه باعث کاهش التهاب در روده نیز می شود. به این ترتیب، در درمان مشکلاتی مانند سوءهاضمه، نفخ، اسهال، یبوست و عدم تعادل باکتری در میکرو فلور روده کمک می کند. بنابراین، توصیه می شود قرص یونجه را به طور منظم برای بهبود حرکت روده مصرف کنید.

۸٫ خواص یونجه برای پوست و تسریع التیام زخم 

در استفاده سنتی تر، جوانه های یونجه بر روی زخم ها و جراحات به منظور التیام سریع زخم ها و پیشگیری از عفونت استفاده می شوند. اجزای آنتی اکسیدانی منطقه آسیب دیده را حفاظت می کنند، در حالی که سایر مواد معدنی و مواد مغذی آن جریان خون را به منطقه آسیب دیده رسانده و میزان بهبودی را افزایش می دهند.

حتما بخوانید: خواص عرق یونجه برای پوست و مو

۹٫ خواص یونجه برای تقویت سیستم ایمنی

با افزایش محتوای ویتامین C، جوانه یونجه یک تقویت کننده ایده آل برای سیستم ایمنی بدن شما است. ویتامین C نه تنها تولید گلبول های سفید را تحریک می کند، بلکه به عنوان یک آنتی اکسیدان برای از بین بردن استرس اکسیداتیو عمل می کند. علاوه بر این، ویتامین B و ویتامین E همچنین به عنوان تنظیم کننده های متابولیک و ترکیبات آنتی اکسیدانی در سراسر بدن عمل می کنند و هر دو آنها نیز در گیاه یونجه یافت می شوند.

۱۰٫ خواص یونجه برای کلیه

یونجه به طور گسترده در سراسر جهان در درمان بیماری های کلیوی به ویژه از نظر خواص ادرار آوری مورد استفاده قرار گرفته است. با تحریک ادرار مکرر، یونجه می تواند به سم زدایی همراه با خروج نمک، چربی و آب اضافی از بدن کمک کند.

۱۱٫ خواص یونجه برای سرطان

یک مطالعه منتشر شده در مجله تغذیه و سرطان نشان می دهد فیتواستروژن ها برخی از ترکیبات شیمیایی چشمگیر در یونجه هستند که برای مبارزه با سرطان بسیار مهم می باشند. این هورمون اساسا به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند و از جهش در سلول های سالم جلوگیری کرده و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

۱۲٫ خواص یونجه برای محافظت از قلب

پتاسیم و آهن هر دو به طور قابل توجهی در یونجه یافت می شوند و این به نفع قلب است. پتاسیم یک واسازولاتاسیون است که به کاهش فشار خون توسط آزادسازی تنش در عروق خونی به این عروق کمک می کند. علاوه بر این، محتوای آهن جوانه یونجه موجب تولید گلبول قرمز خون می شود، در نتیجه منجر به بهبود گردش خون و اکسیژن رسانی به اعضای بدن می شود. یونجه باعث می شود فشار کمتری روی قلب اعمال شود به این علت که اندام ها خون و اکسیژن کمتری از قلب درخواست می کنند.

۱۳٫ سلامت تنفس از خواص یونجه

به طور سنتی، یونجه به طور گسترده ای در درمان مشکلات تنفسی مانند برونشیت، آنفولانزا و سرماخوردگی و همچنین سایر عفونت های ویروسی و باکتری ها استفاده می شود. یونجه دارای خواص ضد التهابی است که در درمان مشکلات تنفسی مختلف مانند آسم و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن برای خنثی کردن عفونت های مسئول حمله به دستگاه تنفسی مفید هستند.

مضرات و عوارض مصرف یونجه

با توجه به محتوای بالای ساپونین ها و کاناباینین، مصرف بیش از حد جوانه های یونجه خام می تواند بر روی بدن تاثیر بگذارد:

یونجه باید به درستی تهیه و مصرف شود. برای مصرف بی خطر، شما همچنین می توانید قرص یونجه را انتخاب کنید.

خواص یونجه برای انسان