قبولی در امتحانات نهایی


قبولی در امتحانات نهایی

شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ قانون تک ماده و تبصره در پایه دهم یازدهم دوازدهم دوره دوم متوسطه نحوه محاسبه نمره سالانه


شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱

ایران مشاوره ۱,۴۶۸ نظرها

برخی از دانش آموزان به دلایلی مانند بیماری یا موارد دیگر، شرایط حضور در امتحانات را ندارند و یا پس از شرکت در آزمون، نمره قابل قبولی را کسب نمی کنند. یکی از امکاناتی که برای این دسته از دانش آموزان در نظر گرفته شده است، قانون تک ماده می باشد. ممکن است برای شما سوال ایجاد شود که تک ماده چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که چنانچه دانش آموزی در امتحانات خود نتواند نمره قبولی را کسب نماید و نمره سالانه او کم تر از حد نصاب قبولی باشد، می تواند برای دریافت نمره قبولی از قانون تک ماده استفاده نماید. حال شرایط استفاده از تک ماده چه می باشد؟ برای یافتن پاسخ این سوال ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

زمان استفاده از قانون تک ماده و تبصره برای هر سه نوبت دی ماه، خرداد ماه و شهریور ماه باشد.

شرایط استفاده از تبصره و تک ماده برای دوره دوم متوسطه ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱

دانش آموزان دوره دوم متوسطه (دهم، یازدهم و دوازدهم) می توانند با داشتن حداقل نمره ۷ در ۴ درس، از تبصره و تک ماده استفاده نمایند. البته تا سال های گذشته دانش آموزان می توانسنتد برای ۵ درس دارای نمره پایین خود درخواست تک ماده داشته باشند اما با تغییر آیین نامه آموزشی، هر دانش آموز می تواند حداکثر در ۲ درس نهایی و در ۲ درس غیرنهایی (داخلی) از تبصره استفاده کند.

ممکن است زمانی که صحبت از قبولی به میان می آید، ذهن شما به سمت نمره کسب شده در برگه امتحانی برود، اما منظور از قبول شدن یا نشدن در امتحانات، همان نمره سالانه می باشد. به طور مثال این امکان وجود دارد که دانش آموزی نمره کسب شده در ورقه اش ۷ و یا کمتر باشد، اما در نمره سالانه قبول شده باشد. برای آن که بهتر متوجه شوید، به فرمول زیر توجه فرمایید:

۸ ÷(نمره مستمر نوبت اول × ۱) (نمره برگه نوبت اول × ۲ ) (نمره مستمر نوبت دوم × ۱) (نمره برگه نوبت دوم × ۴) = نمره سالانه

حدنصاب قبولی در هر درس چند است ؟

حدنصاب قبولی در هر درس نمره ۱۰ و در دروس شایستگی های فنی و غیرفنی رشته فنی حرفه ای ۱۲ است. در رشته کاردانش مشخص کردن حدنصاب قبولی در استاندارد مهارت در بخش نظری و عملی، بر عهده دستگاه متولی استاندارد مهارت است.

اگر دانش آموزی نخواهد از تبصره استفاده کند، باید چه کند؟

ممکن است دانش آموزان دوره متوسطه دوم نخواهند از قانون تک ماده و تبصره استفاده کنند و خود را برای امتحانات شهریور ماه آماده نمایند. در این صورت دانش آموز می تواند با مراجعه به مدرسه خود، درخواستی کتبی مبنی بر شرکت در امتحانات شهریور ماه داشته باشد. پس از شرکت در امتحانات شهریور ماه دو حالت پیش می آید:

نمره کسب شده در شهریور ماه از نمره خرداد ماه بالاتر است

در این صورت نمره شهریور ماه جایگزین خواهد شد.

نمره کسب شده در شهریور ماه از نمره خرداد ماه پایین تر است

در این صورت بالاترین نمره به ثبت خواهد رسید و دانش آموز می تواند در صورت تمایل از قانون تک ماده استفاده کند.

شرایط قبولی در دروس دوره دوم متوسطه ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱

شرایط قبولی در درس های پایه دهم و یازدهم

شرط اول: دانش آموز بایستی نمره سالانه ۱۰ و بالاتر را کسب نماید

شرایط قبولی در درس های نهایی پایه دوازدهم

شرط اول: دانش آموز بایستی نمره سالانه ۱۰ و بالاتر را کسب نماید.

شرط دوم: بایستی نمره برگه امتحانی او ۷ و بالاتر باشد. (کمتر از ۷ نباشد)

شرایط قبولی در درس های غیرنهایی پایه دوازدهم

شرایط فارغ التحصیلی

برای درک هر چه بهتر مفاهیمی که در این بخش به توضیح آن ها پرداختیم، می توانید مندرجات اینفوگرافیک ارائه شده در ادامه مقاله را مورد بررسی قرار دهید.

(جهت مشاهده، روی عکس کلیک کنید.)

بسیاری از دانش آموزان حتی با وجود کسب نمره قبولی در امتحانات پایان سال، معدل خوبی را به دست نمی آورند و با توجه به آن که معدل دوره دوم متوسطه، در کنکور سراسری و در پذیرش رشته های بدون کنکور نقش تعیین کننده ای دارد، لذا در صورتی که معدل شما پایین می باشد، می توانید از قانون ترمیم معدل کنکور نیز استفاده نمایید. برای اطلاع از جزئیات شرایط ترمیم معدل در کنکور می توانید با مشاوران مرکز ایران مشاوره تماس بگیرید.

سوالات متداول

۱- شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در پایه دهم و یازدهم ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ چیست؟

چنانچه دانش آموزی دارای نمره سالانه ۷ تا ۱۰ باشد، می تواند بدون توجه به نمره برگه امتحانی خود از قانون تبصره و تک ماده استفاده نماید.

۲- شرایط قبولی در امتحانات نهایی پایه دوازدهم ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ شامل چه مواردی می باشد؟

در صورتی که آخرین نمره درس دانش آموزی از مجموع دروس دوره دوم متوسطه حداکثر در ۴ درس ۷ و بیشتر و معدل کل او حداقل ۱۰ باشد، به عنوان فارغ التحصیل شناخته می شود.

۳- دانش آموز پایه دوازدهم در سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ با کسب چه نمره ای مرود به شمار می رود؟

در صورت کسب نمره کمتر از ۷ در برگه امتحانی و دارا بودن نمره سالانه کمتر از ۷

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

شرط قبولی در امتحان نهایی دوازدهم

سلام بچه ها یک سوال داشتم شرط قبولی در امتحان‌ نهایی برای یک‌ درس چیه یعنی نمره مستمر و پایانی چقدر باشه تا قبول شیم واین که نمرات نوبت اول هم تاثیر داره لطفا جواب بدید ممنون

قبولی در امتحانات نهایی