حکم حقوقی بازنشستگان کشوری ۱۴۰۱


حکم حقوقی بازنشستگان کشوری ۱۴۰۱

دریافت حکم حقوق صندوق بازنشستگی کشوری با شماره دفتر کل، کد ملی و شماره حساب بازنشسته، در درگاه خدمات الکترونیکی صندوق بازنشستگی کشوری


حکم حقوقی بازنشستگان کشوری ۱۴۰۱

دریافت حکم حقوق صندوق بازنشستگی کشوری

دریافت حکم حقوق صندوق بازنشستگی کشوری به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود و بازنشستگان محترم می‌توانند با اطلاعات زیر، حکم حقوقی خود را مشاهده و دریافت نمایند:

اطلاعات لازم برای دریافت حکم حقوق

شیوه‌ی دریافت حکم حقوق

دریافت حکم حقوق با ۲ روش زیر امکان‌پذیر است:

دریافت حکم حقوق (سرور اول)

دریافت حکم حقوق (سرور دوم)

توجه: در روزهای ابتدای ماه و به‌دلیل ترافیک زیاد، توصیه می‌شود از این لینک استفاده نمایید.

فیلم آموزشی دریافت حکم حقوق

به منظور آشنایی با چگونگی دریافت حکم حقوق از سایت صندوق بازنشستگی کشوری فیلم زیر را مشاهده کنید.

مشاهده فیلم آموزشی دریافت حکم حقوق

حقوق بازنشستگی در ۱۴۰۱ چقدر است؟

به زمان بررسی لایحه بودجه و مشخص شدن میزان دریافتی کارمندان و بازنشستگان نزدیک می‌شویم. ماه‌های آخر سال معمولا زمانی است که بسیاری از کارمندان و بازنشستگان دوست دارند تا درباره درصد افزایش حقوق بدانند تا بتوانند برای سال آینده برنامه ریزی مالی انجام دهند. این امر خصوصا برای بازنشستگان بیشتر اهمیت پیدا می‌کند، چرا که خانواده‌ای بزرگ‌تر دارند و مخارج آنها نسبت به دیگر افراد بیشتر است.

در مقاله حقوق ۱۴۰۱ درباره میزان حقوق و دستمزد کارمندان صحبت کردیم، در این مقاله قصد داریم تا درباره مبلغ حقوق بازنشستگی در سال ۱۴۰۱ صحبت کنیم تا بتوانیم سرنخی از میزان آن بهبازنشستگاه بدهیم.

حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی سال ۱۴۰۱

در بحث حقوق و دستمزد بازنشستگان، افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تا قبل از پایان سال مشخص خواهد شد. اما طبق تصویب مجلس حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرائی در سال ۱۴۰۱ با ده درصد افزایش مواجه خواهد شد و رقم آن متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، نباید از ۵ میلیون تومان کمتر باشد.

آیا سن بازنشستگی در سال ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد؟

اما در لایحه بودجه ارائه شده توسط دولت، موضوعی دال بر افزایش سن بازنشستگی مطرح شده است که میزان آن دو سال است و محاسبه مستمری بر حسب ۳ سال آخر خدمت خواهد بود.

در بند “د” تبصره ۲۰ لایحه که موضوع آن منابع انسانی دولت آمده است:

به‌منظور پایدارسازی منابع صندوق‌های بازنشستگی، از ابتدای سال ۱۴۰۱، به اصلاحات پارامتریک و افزایش سن و سابقه و تغییر مبنای محاسبات مستمری بازنشستگی پرداخته شده است، که بر مبنای آن سنوات خدمت مورد قبول برای بازنشستگی تمام مستخدمین زن  و مرد دارای حداقل مدرک کارشناسی معتبر در تمام صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشگری و سازمان تأمین اجتماعی ۲ سال افزایش خواهد یافت.

همچنین بر اساس این لایحه:

حداقل و حداکثر سن بازنشستگی تمامی مستخدمین مرد و زن به هر میزان سابقه خدمت در صندوق تأمین اجتماعی، ۲ سال افزایش خواهد یافت. احکام قطعی هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری برای بازنشستگی از این حکم مستثنا است. محاسبه حقوق بازنشستگی در تمام صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشکری و سازمان تأمین اجتماعی بر اساس متوسط سه سال آخر زمان اشتغال خواهد بود.

اما رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت که پیشنهاد حذف بند افزایش سن بازنشستگی از لایحه بودجه ۱۴۰۱ به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه شده است. وی در صحبت‌های خود عنوان کرد که این افزایش به عنوان یک حکم دائمی در قانون، بر خلاف قانون برنامه ششم توسعه است.

نظر شما درباره حقوق و دستمزد بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ چیست؟

با توجه به اینکه بازنشستگان خانواده‌ی بزرگی دارند و مخارج آنها بسیار زیاد است، آیا این میزان افزایش حقوق برای آنها مناسب است و پاسخگویی مخارج آنها خواهد بود؟

خوشحال می‌شویم نظرات خود را درباره حقوق بازنشستگی ۱۴۰۱ با ما در میان بگذارید.

حکم حقوقی بازنشستگان کشوری ۱۴۰۱